υγεία

Ιώσεις

Έως και πέντε χρόνια από τη ζωή μας, μας στοιχίζουν οι ιώσεις, οι λοιμώξεις του αναπνευστικού δηλαδή, οι οποίες σύμφωνα με έρευνα εκδηλώνονται 6-8 φορές τον χρόνο στα παιδιά ηλικίας κάτω των 6 ετών και 2-6 φορές τον χρόνο στα μεγαλύτερα παιδιά και τους ενήλικες, με μέση διάρκεια μία εβδομάδα.

Μπορεί οι αριθμοί αυτοί να σας φαίνονται υπερβολικοί, ωστόσο για τους επιστήμονες είναι απολύτως λογικοί, αφού για τις ιώσεις ευθύνονται δεκάδες διαφορετικοί ιοί.Δείτε πώς μπορείτε να προστατευθείτε σύμφωνα με τους ειδικούς

• Αποφεύγετε τις χειραψίες
  • Πλένετε τα ρούχα σας με καυτό νερό
  • Κρατήστε ζεστή τη μύτη σας
  • Μην τρώτε ζάχαρη
  • Να κοιμάστε επαρκώς
  • Προσέχετε τους διπλανούς σας
  • Ανοίξτε τα παράθυρα
  • Πλένετε συχνά τα χέρια σας

υγεία

Σωστή διατροφή

Κινηματογράφος

Λίγα λόγια…

• Κινηματογράφος
  • Σινεμά
  • Cinema
  • cine

Ο κινηματογράφος ή αλλιώς σινεμά (από το γαλλικό cinématographe, cinema) είναι η αποκαλούμενη και έβδομη τέχνη, δίπλα στη γλυπτική, τη ζωγραφική, το χορό, την αρχιτεκτονική, τη μουσική και τη λογοτεχνία. Αρχικά, εμφανίστηκε περισσότερο ως μια νέα τεχνική καταγραφής της κίνησης και οπτικοποίησής της, όπως δηλώνει και ο ίδιος ο όρος (κινηματογράφος = κίνηση + γραφή).